Seksuaalkuriteod virtuaalmaailmas

Aina enam pannakse seksuaalkuritegusid alaealiste suhtes toime virtuaalmaailmas. Enimlevinud juhtumite puhul ei ole teisel pool ekraani suhtlev inimene see, kes ta väidab end olevat. Sageli meelitatakse alaealiselt välja alasti fotod, mõni videosalvestus või muu kompromiteeriv info ja kui ohver edaspidi suhtluspartneri nõudmisi ei täida, ähvardatakse see avalikustada. On ka juhuseid, kus vestluspartner teeb kohe esimesel veebikontaktil konkreetse üleskutse veebiseksiks vms.

Kõige tõenäolisem on alaealistel veebikuriteo ohvriks langeda just nendel veebilehtedel, mida noored ja lapsed kõige enam külastavad ehk suhtlus- ja mänguportaalides. Vähem tõenäoline aga kindla teemaatikaga foorumites ja kitsama ringi suhtlemiskeskkondades, samuti ajalehtede veebiväljaannete kommentaarides. Alljärgnevalt mõningad näited.

Tüüpjuhtum 1: Üheks osapooleks on isik, kes esitleb end atraktiivse samaealise vastassugupoole esindajana. Suhtlemise käigus tehakse peagi ettepanek kohtuda. Sellisel juhul on potentsiaalsel ohvril kutsuja tegelikku isikut väga raske, kui mitte võimatu tuvastada.

Soovitus: ära mine kokkusaamisele. Kui otsustad minna, siis ära mine üksi. Võta kaasa sõber või sõbranna. Ütle lähedastele kellega ja kuhu sa kohtama lähed. Kui sa ei tea kutsuja kohta midagi muud kui interneti kasutajanimi, siis ütle see. Lepi kokku nn kontrollaeg, millal oled tagasi ja annad endast lähedastele märku. Kui kõike seda teed siis saab probleemide korral sind operatiivsemalt aidata ning politsei ei kaota aega sinu veebituttava tuvastamiseks.

Tüüpjuhtum 2: Esinetakse atraktiivse samaealise ja vastassoolisena, hakatakse suhtlema, suhtlemine areneb on-lines ja mingil hetkel soovitakse aktifotosid/veebiseksi vms.

Soovitus: Enne tegutsemist esita endale mõningad küsimused:

  • Kas sa kleebiksid nt koolimaja seinale enda aktifoto?
  • Kas jagaksid tänaval vastutulevatele inimestele endast erootilisi fotosid?
  • Kas sa teeksid juhu- või teretuttavale keset tänavat striptiisi?

Kui vastad eelmistele küsimustele eitavalt, siis miks oleksid seda kõike nõus tegema on-lines, mis on samuti avalik koht? Veebituttav, keda suhtluspartner kordagi näinud pole, on tegelikult ikkagi ainult juhututtav ning võib olla hoopis keegi muu, kui ta väidab end olevat.

Tüüpjuhtum 3: Tütarlapsele pakutakse tööd modellina. Amet tundub noorele neiule glamuurne ja ettepanek ahvatlev. Sellistel juhtudel ei varja kurjategija tavaliselt oma vanust ja sugu, vaid esineb kas fotograafi või modelliagentuuri omaniku/agendina. Esmalt soovitakse neidudelt mõnda fotot kas pesus või poolalasti.

Soovitus: ettepanekusse tuleb realistlikult suhtuda. Kindlasti ei otsi ükski agentuur modelle suhtlusportaalidest. Ükskõik kui ahvatlev see anonüümselt tehtud pakkumine on, mõistlik on öelda ei ja fotosid mitte saata. Modelliagentuurid töötavad kindlate protseduurireeglite järgi ning kindlasti ei ole neil probleemiks kohtuda potentsiaalse modelliga tema vanemate juuresolekul.

Poiste puhul mängib kurjategija ohvri huvidele. Tihti esinetakse võimaliku ohvriga samaealise ja samasoolisena, kuid ei ole välistatud, et oma tõelist identiteeti eriti ei varjata. Samaealisena esinedes soovitakse kokkusaamist a la oleme sõbrad, meil on ühised huvid, lähme kusagile koos või vahetame kaarte/mänge jne.

Soovitus: kehtib sama reegel, mis esimese tüüpjuhtumi korral. Ära mine kohtumisele üksi või nii, et keegi sellest ei tea. Täiskasvanuna esinev kurjategija kiidab ja tunnustab potentsiaalset ohvrit (nt mängu- või programmeerimisoskust), läbi selle saavutatakse nooruki usaldus ning soovitakse kokkusaamist. Siin soovitame kohtumise teemat isegi mitte eriti arutada - meesterahvad, kes tõesti tahavad alaealisi juhendada või õpetada, et otsi enamasti väljundit interneti mängufoorumitest.

Juhul, kui oled sattunud seksuaalse ärakasutamise ohvriks reaalses maailmas, siis teavita sellest koheselt politseid. Seda ka juhul, kui seksuaalseks ära kasutajaks on sulle lähedane või hea tuttav. Leia isik, kellele juhtunust rääkida - olgu see siis lapsevanem, õpetaja, õde-vend või kasvõi parim sõber. Ära kuula isikuid, kes väidavad, et selline tegevus sinu suhtes oli normaalne või et sa oled ise selles mingil põhjusel süüdi - ei ole ühtegi põhjendust, mis õigustaks isiku seksuaalse vabaduse ja ise otsustamise rikkumist. Politseile teatamisega on sul võimalus peatada selliste kuritegude kordumine sama isiku poolt.